az emléktúra kiírása

Útvonal:
Galyatető, Kodály-kápolna – Nagyszálló – Péter hegyese kilátó - Piszkéstető – Mátraszentlászló – Mátraszentistván – Ágasvár - Ágasvári turistaház – Tuzson arborétum – Felső csevice – Tar Lőrinc udvarháza - Tar, vasútállomás.
A túra ellenkező irányban is teljesíthető.
Táv/Szint: 20,2 km/270 m fel, (Ellenkező irányban 1030 m)
A túra jellegzetes pontjai, részletes leírás:
- Kiindulópont: Galyatető, Magyarok Nagyasszonya kápolna
A kápolna a II. világháború idején épült, „amikor hős honvédeink a Donnál a vörös áradat ellen harcolnak”, ahogy a harangján olvasható. 1941 szeptember 8-án szentelték fel. Kodály gyakran helyettesítette itt a kántort, s a kápolna harmóniumán komponálta a Missa Brevis-t (Csendes mise háború idején).
A kápolna előtt áll a zeneköltő emlékműve, Sütő Ferenc szobrászművész alkotása, amelyet 2014-ben az Országos kórustalálkozó keretében avattak fel.
Folytatás: a S- jelzésen, K felé
- 0,5 km: Galyatető, Nagyszálló
Az átépítés alatt lévő egykori Nagyszállónak hosszú ideig rendszeres vendége volt a Kodály házaspár, akik itt saját lakosztállyal is rendelkeztek. Az átépítés előtt a bakancsos turisták számára is megtekinthető volt egy emlékszoba, amelyet a tiszteletükre rendeztek be. Reméljük, a felújítás után is módunk lesz leróni itt is a tiszteletünket!
A Nagyszállóval szemben találjuk a Turista Centrumot, amely az igényes turisták pihenését és ellátását szolgálja.
Folytatás: a K- jelzésen, ÉNy felé
- 0,8 km: Galyatető, Péter hegyese kilátó
A 960 méter magasan álló Péter-hegyese kilátó 1934-ben épült, öt évvel megelőzve a galyatetői Nagyszálló átadását. Eredeti magassága 17 méter volt. 2015-ben az MTSz két emelettel megnövelte, s így élvezhető körpanorámát kap, aki ide felkapaszkodik. Látványos napkeltékben és napnyugtákban gyönyörködhetünk innen (pl. a téli napfordulón a Nap épp a Kékes mögül bukkan fel).
Folytatás: a K- jelzésen, Ny felé
- 3,2 km: Piszkéstetői obszervatórium
Itt működik – 1962 óta - az ország legnagyobb csillagászati távcsöve, a Schmidt- rendszerű 60/90 cm-es teleszkóp. Ezzel az eszközzel az elmúlt 60 évben mintegy 2000 kisbolygót, 5 üstököst és 50 új szupernóvát fedeztek fel. Előzetes bejelentkezéssel látogatható!
Folytatás: a K- jelzésen, ÉNy felé
- 4,7 – 5,76 km: Mátraszentlászló, Mátraszentistván
Régebbi neveik (Fiskalitáshuta, ill. Felsőhuta) az üvegművességre utalnak, amit 18. században betelepült német és szlovák népesség honosított meg a vidéken, a mai Felső-Mátrában. A II. világháború végéig szlovák többségű települések voltak, de a magyar-szlovák lakosságcsere megváltoztatta a népességi arányokat, s ma már kevesen beszélik itt őseik nyelvét. Az Oszicsinszki-hegy északi lejtőin az elmúlt évtizedekben épült ki a Mátra legnagyobb síparkja, ez ma - az Országos Kéktúra és a szintén nagy tömegeket vonzó teljesítménytúrák mellett - a környék legnagyobb turisztikai vonzereje.
Folytatás: a K-, majd a K▲jelzésen, Ny felé
- 9,4 km: Ágasvár csúcsa
A Várak a Mátrában túramozgalom nevezetes pontja a 789 m magas hegycsúcs, ahol már a bronzkorban, majd a középkorban is erődítés volt. Kiváló kilátás nyílik innen Pásztóra és a környező településekre, valamint a mögöttük emelkedő Cserhát vonulatára. A K▲elágazásnál van a Szamárkő szikla, és mögötte kilátóhely északra.
Folytatás: a K▲jelzésen, DNy felé
- 9,7 km: Ágasvári turistaház
A Mátra kevés működő turistaházának egyike a csúcsról leereszkedve található. Immár száz éve, a mátrai turizmus őskorától szolgálja a gyalogos turistákat. Közkedveltsége nemcsak kiváló fekvésének, de a barátságos fogadásnak és jó konyhájának is köszönhető. Jelen – posztcovid – helyzetben általában csak a hétvégeken van nyitva.
Folytatás: a K-, majd K+ jelzésen, ÉNy felé
- 13,8 km: Tuzson-arborétum
Az 1920-as években telepítette Tuzson János egyetemi tanár kísérleti jelleggel az arborétum első fáit, főleg távoli országokból származó, tehát egzóta örökzöldeket. Jelenleg az Egererdő Zrt. kezeli, s szabadon látogatható. Közvetlenül mellette az Erdészet erdei iskolát is fenntart, amely – többek között – állandó helyszíne az immár közel húsz éves Muzsikál az erdő mátrai zenei fesztiválnak.
Folytatás: a K+ jelzésen, ÉNy felé
- 16,0 km: Felső-csevice
A Csevice-patak völgyében már csak ezt az egy szépen megőrzött forrást találjuk. A víz a vulkáni kőzet szerves maradványainak bomlásából származó széndioxiddal valamint kalciummal, nátriummal és pirittel dúsulva tör a felszínre. Kellemes pihenőhely, Tar előtt az utolsó.
Folytatás: a K+ jelzésen, ÉNy felé
- 16,9 km: Fekete-kő és Fehér-kő bányák
A völgy szájában található, már nem működő bányák sokáig biztosították a tariak megélhetését. A Fekete bányában vaskövet (andezit) bányásztak, amivel utunk folyamán sok régi épületen megfigyelhettünk, míg a Fehérkő-bányában a jól faragható dácittufát, amiből például az útszéli keresztek is készültek.
Folytatás: a K+, majd a KL jelzésen, ÉNy, majd D felé
- 18,8 km: Pokoljáró Tar Lőrinc udvarháza
A 14-15. században élt nagy turista elődünk, Tar Lőrinc, Zsigmond király pohárnokmestere innen indult világjáró útjaira. A hely a Várak a Mátrában túramozgalom (kekesturista.hu/turamozgalmak/varakamatraban/) egyik állomása.
Folytatás: a KL, majd a K+ jelzésen, É felé
- 20,2 km: Tar, vasútállomás
Az emléktúránk végállomása a tari vasútállomásnál van, ahol Kodály Zoltán cipőt és közlekedési eszközt is váltott, anno… Ha időnk engedi, nézzünk körül a községben. Pokoljáró Tar Lőrinc udvarháza mellett a Szent Mihály templom, vagy a 21-es út túloldalán nemrég kiépült Buddha-szentély feltétlenül megérdemli a figyelmünket.
Egészségetekre!