Élménybeszámolók - lista
Tojáskereső túra Húsvét szombatján
2010. április 03.
Húsvétra készülődni, Húsvétot ünnepelni sokféleképpen lehet.
S ha lehet, hát ünnepeljük is a magunk hite, nézete, vérmérséklete szerint: a keresztény hívők fontos egyházi ünnepként, az ateisták a természet éledésének köszöntéseként.
Ki a családi együttlétet, ki a ritkán látott rokonokkal, ismerősökkel való találkozás lehetőségét látja benne, ki az egy nappal több pihenőnapot, s van, aki az ide kapcsolódó népszokások, kézműves technikák felelevenítését.
Tojáskereső túránk szervezője – Szárnya Pál – tájékozódási túrázóként többek között a játékot látta meg benne. A játékot – a jó levegőn, mozgással, nyomozással, együttléttel, vidámsággal.
Pár évvel ezelőtt pár társsal kitalált a Kékes Turista Egyesület tagjainak, s családjainak egy tájékozódási túrát, ahol a megtalálandó pontok „nyuszifészkekként” szerepeltek, s az ügyesen tájékozódóknak, sikeres felfedezőknek bizonyos fészkek ajándékot is rejtettek. S ha már verseny; természetesen díjazás is volt a végén.

Az évek teltével ebből hagyomány lett, s mivel játékunkat nyílt túráink között szerepeltettük, egyre több vendég érkezett csokitojást keresni az erdőbe.
Idén ezt a túrát kapcsoltuk a Mátra Manók Óvodájának, a Jeruzsálem Úti tagóvodának az „Egészséges Óvoda” pályázatához, programsorozatához. Az így közös szervezésű rendezéstől azt vártuk, hogy még több családot csábítsunk a szabadba, s aktívan töltsön időt egymással szülő és gyermek az egészséges környezetben.
2010-ben április elejére esett a Feltámadás ünnepe, s így tojáskereső tájékozódási túraversenyünket április 3-án rendeztük. A rajt-cél állomás a Görgőbikki-pihenő legbelső esőháza volt, a pálya Mátraháza alatt, a 24-es főút nyugati oldalán, a Görgői út mellett, felett kanyargott. A játékosoknak mintegy 3,5 km-es pályán 12 bejelölt pontot kellett megtalálniuk 120 méternyi szintkülönbség legyőzése után, 2 órás szintidő alatt.

A fészkek megtalálását szúróbélyegzővel való lyukasztással kellet igazolni a menetlapon.
Idén a húsvéti nyuszi a több vendégre (s kezdő tájékozódóra) való tekintettel kicsit engedékenyebb volt: bár a tévesztőpontok bójáit jól láthatóan szemmagasságba tette, s szokásához híven a jó igazoló helyek jelzéseit gödörbe, szikla mögé stb rejtette, de most csak az elfogadott pontokhoz tett ajándékot.

Mivel számítottunk arra, hogy a tájfutó térkép használata, ismerete nem lesz általános a nevezők között – s látványa első látásra esetleg kisebb szívinfarktust okoz –, ezért indirekt segítségben is megegyeztünk a szervezők részéről. A nagyon megrémültek, bizonytalanok egyesületünk logóját követve tarthatták magukat a pálya nyomvonalán. Természetesen a segítség csak iránymutató volt, a pontot már mindenkinek magának kellett megtalálnia.
Az igazi kora tavaszi, napsütéses, kellemesen langyos tavaszi nap sokakat csábított a szabadba, s az eddigi legtöbb résztvevő tartott velünk tojásokat keresni. 19 csapat nevezett, a 74 résztvevőből 48 volt felnőtt, 26 gyermek. Családi sétáink hagyományát követve most is a vendégek tették ki a résztvevők nagyobb részét.
Jó volt látni az izgalmat a gyerekek arcán, s az örömöt, ha ajándékot találtak. A nyúl az 5. pontnál innivalóról is gondoskodott, hiszen a folyadék pótlása fontos, s a kiszáradás igazán nem lenne egészséges.
Mivel a nyuszi inkább finom, mint egészséges ajándékokat hagyott a fészkekben, ezért a célba érkezőket vitamindús ennivalóval kínáltuk. Így az eredményhirdetésre zöldségeket ropogtatva várakoztak a kicsi és nagy versenyzők.
A versenyt tájékozódásban jártas családi csapat nyerte, ahol már az apróságok is profik; de nagy örömünkre az ügyes ezüstérmesek után harmadikként az egyik Mátra Manós csapat következett a pontszerzésben, s a középmezőnyben végzett oklevelesek között is örömmel fedeztük fel Manóinkat, s hozzátartozóikat.
A játékos, versenyzős túra után hazatérve mindenki folytatta a húsvéti készülődést családi szokásai, neveltetése, hite és nézete szerint.
A sok teendő között mégis együtt töltöttünk egy délelőttöt jókedvvel, izgalomban-örömben, rügyező fák alatt sétálva, langyos szellő cirógatásában, tavaszillatot szippantva, nyuszifészkeket keresve – egészségesen, EGÉSZSÉGÜNKÉRT.
Tóthné Kelemen Mária