Élménybeszámolók - lista
Bükki esőtúra
2007. június 04.
Bizonytalan előérzésekkel készülődtem a kétnapos bükki túrára: az előző napokban nem volt délután eső nélkül. Szeretek ugyan az esőmosott erdőben és hegyi réteken túrázni, a tiszta levegőtől az érzékszervek is kinyílnak, de csoportban ennek veszélyei is vannak, tehát nem illik induláskor egy jó nagy zuhét kívánni magunknak.
_k.jpg)
Szombaton egész nap lógott az eső lába, többnyire előttünk és mögöttünk is esett, de minket nem ért. Ennek okára az esti borozgatáskor derült fény: Sanyi bácsi megmutatta az esőűző botját, ami, „ha behajolna kicsit a vége, talán a tengert is kettévágná”. Hallott valamilyen Mózesról, annak volt olyan…
Cserépfalun a Suba-lyuk Múzeumban – ahol a neandervölgyi ember legrégebbi magyarországi leleteire nyíló ajtót egy jókora, porladozó mamutagyarral támasztották ki – kezdtük a túrát. Sok ember, ill. antropológus kizárólag e leletek révén tudta meg, hogy van a Földön olyan ország, hogy Magyarország – húzzák alá a dolog jelentőségét az ismertetők. Engem inkább a fölfedezés körülményei fogtak meg; 1932-ben, a nagy gazdasági világválság idején önképzett amatőr régészek, munkanélküli munkás-turisták ínségmunkában tárták fel a barlangot. Áldott legyen az emlékük!
A falu egyéb nevezetességeit felfűző tanösvényen folytattuk az utunkat. Nagyon szép kiadású kísérőfüzetünkből sok mindent megtudtunk a falu múltjáról, de megtalálni az egyes nevezetességeket, ahhoz már nem volt elég az egyszerű túravezetői ismeret – úgy látszik, az már nem volt a pályázat feltétele, hogy használni is lehessen a nagy hangon meghirdetett tanösvényt… Hosszas bóklászás után azért mindent megtaláltunk, amit akartunk. A legnagyobb élményt az oszlai erdészház gondnoka jelentette, aki minden helyiségben azzal kezdte a bemutatást, hogy mi volt még ott, mielőtt a „műgyűjtők” azokat ellopták (e célból háromszor törtek be hozzá mostanában). Oda okvetlenül vissza kell mennünk, mert mint utóbb kiderült, senki sem értette meg, hogyan is működik a kézi kefefúró!
Jókora késéssel értünk a Füzér-kő vára alá, de nem hagytuk ki, pedig akkorra már többször is ránk mordult a Jóisten. Jelzés hiányában egyszerre két irányból támadtuk meg a csúcsot, s állítólag mindkét csapat el is érte azt, de ott se a várnak, se a többieknek nem leltük a nyomát… vagyis ide is vissza kell még térnünk. A leereszkedés volt az igazi kaland, mert sikerült a legmeredekebb, rendkívül mállékony sziklafalra rátalálni, ahonnan csenevész bokrokba kapaszkodva, helyenként nagyokat csusszanva értem el az egyébként teljesen kiszáradt patak völgyét.
A víz hiánya okozta nekem a legnagyobb meglepetést; nem gondoltam, hogy ennyi eső után a Bükkben szomjazni fogok. A Teber-réten jelzett forrás ritka csöppjei Indián Joe szomorú sorsára emlékeztettek, mert akkorra bizony minden palackom kiürült. Nem is bántam, hogy a túravezetőnk, miután a rejteki tanösvénynek nyomait sem leltük, engedett a tömegigénynek, s a legrövidebb úton indultunk a szállásunk felé, ahol aztán fogyott a sör… bármilyen szemtelenül drágán adták is (erről a helyről inkább nem szólnék többet, a legjobb túrának is vannak árnyoldalai).
A vasárnapi túra igazi örömködésnek ígérkezett. Már nem aggasztottak a hol innen, hol onnan előtűnő felhők sem (az okát ld. fenn), gondtalanul, gombászkodva, dalolgatva barangoltunk a Fennsík gyönyörű, töbrös rétjein, a Sugarón és a Kecskeláb-réten. A Jávor-kútnál megebédeltünk, majd, hogy ezt a szép napot addig nyújtsuk, amíg lehet, kitértünk a Sebesvíz tóvá-terülő partjához; ráérünk még a hazavezető utat keresni! Ám ott – alig, hogy elkészült Márti és Csaba duettjének felvétele, a legújabb Cserhalmi Zsuzsa feldolgozás – elkezdett esni, nemsokára meg zuhogni a víz odaföntről. Mindenki magára kapta, amije volt (egyesek annyira bíztak Sanyi bácsi tudományában, hogy a buszban hagyták az esőköpönyeget is), s irány a Garadna! A jelzett völgy-út ilyenkor járhatatlanul csúszós, elindultunk hát egy kocsiúton, de az, mikor elérte a partot, a meredély láttán ijedten visszafordult…
Itt szembesültünk a stressz-mentesnek hirdetett vidék hátrányával; a völgyben várakozó buszsofőr és a hegytetőn már bőrig ázott gyalogturisták mobiltelefonjai egyaránt tehetetlenül és megszeppenve pislogtak a gazdáikra; akik akkor és ott, egy pillanat alatt megértették a hajótöröttek lelkivilágának érzékenységét, vagyis néhány pillanatra bizony lőttek a stresszmentességnek!
Kalandos ereszkedések és a felszerelés árától teljesen független, egyformán-bőrig ázás után találtak végül egymásra a busz és utasai; ez volt a nap legnagyobb találkozása. A reggel még visszautasított konyakosüveg gyorsan megürült, s ettől, meg a gomolygó párától igazi esőerdő-érzés vett erőt rajtunk.
Az utolsó pihenőt – a Sebesvíz vízgyűjtő területét, s ez által az aznapi esőzónát is hátrahagyva – egy útmenti parkolóban tartottuk, ahol kiöntögettük bakancsainkból az esővizet, majd a maradék meggyet elszemezgetve tértünk napirendre az események felett.
Hazafelé sokunkat álomba ringatott a Bükk-fennsíkon át vezető út.
Nem csoda, nagyszerű túra volt!
Detk, 2007. június 4.
mervalaci
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)