Mátra 60 teljesítménytúra, Pásztó
|
A BEAC Maxi kudarca után a Mátra 60 teljesítése volt hivatott visszaadni kissé megcsorbult önbizalmam. Tavaly sikerült, így bizakodhattam az újabb teljesítésben.
|
Péntek este a Ghymes zenekar adott koncertet Gyöngyös főterén. Kihagyhatatlan volt. Ezért nem utaztam el én is Pásztóra, mint Vera, aznap délután. Csabával megbeszéltük a másnap reggeli 6:30-as salgótarjáni buszt. Tavaly is ugyanezzel a járattal jutottam el Pásztóra.
|
Pásztón a rajtnál VadMalaccal találkoztam, aki később el is szaladt mellettünk egy pásztói utcán. Szintén a rajtban a nevezésnél kaptunk egy tesztlapot is, amit ki lehetett volna tölteni. Nekünk azt mondták, hogy elég Mátrakeresztesen kitölteni és leadni. Ezért nem foglalkoztunk akkor ezzel. Miután elindultunk, még a városban egy építkezésről beszóltak nekünk:
-Hova mentek? Itt kell betonozni…
Sajnos nem tudtak minket a túráról lebeszélni az igen csábító ajánlatukkal sem.
|
Az országút szélén haladtunk, tavalyról emlékeztem a túra elejére, és tudtam, hogy hamarosan a 805 m magas Muzsla felé fordulunk. Még a Benkótanya előtt levetettük a pulóverjeinket, mivel elmúlt a koraősz reggeli hidege. Arra már nem emlékeztem, hogy nem kell teljesen megmászni a Muzslát, de azért így is kapásból volt az első 7,2 km-en 620 m fölfele. A ponton, 60 m szinttel a csúcs alatt vártak a pontőrök, egy turistaút-elágazásban. Kaptunk egy csokit is tőlük igazolást követően. Jó lesz még ez majd valami hegy meghódításához energiapótlás gyanánt! – tettem el a pontcsokit. A zöld háromszög jelzésen siettünk lefelé, majd egy erdészeti úton ballagtunk. Két srác szólt utánunk, hogy talán nem jó felé próbálkozunk. Igazuk volt, nagyon elméláztunk Csabával; ha nem szólnak ránk, nem is tudom, mikor vesszük észre magunkat. Korrigáltunk, majd hamarosan a Sóbánya-patak völgyében követtük a patak folyását, olykor át is kelve egyik oldaláról a másikra, néha meg a másikról az egyikre. Emberek jöttek mögöttem, én felismertem egy hangot. Ez csakis egy régi cimbora, Takács Attila lehet! Nem tévedtem. Persze, hamar elviharzott. A Zám-patakhoz érve némelyik jelzés helyett csak alap volt, de azért megtaláltuk utunkat. A fákon fehér M betűk jelezték a túra útvonalát, követésük biztosnak tűnt. Nemsokára átvágtunk a Nagyparlag vadászház udvarán, ami teljesen szabályos volt, a leírásban is így szerepelt.
|
A Puskaporos-kútnál kisebb csoport gyűlt össze. Megízleltük a forrást. Gondoltam iszok belőle, hátha kilő majd, mint puskapor a puskagolyót…
|
Az 599 m magas Havas következett. Tavaly ezzel nagyon megküzdöttem, most jóval könnyebben ment. Ez egy felírós ellenőrző pont volt, a magassági pontra festett számot kellett feljegyezni. Nálam nem volt toll, csak Csabánál, de szerencsére ő megvárt a hegy tetején, és kölcsönadta a magával hozott íróeszközét.
|
Fajzatpusztán a pontőr gyermeke minden érkezőnek áfonyás túrórudit adott, majd egy pohár pezsgőtablettás vizet is magunkévá tettünk. A pont előtt értük be Balázs bácsit, akit a Káva felé menet el is hagytunk. A Káva 616 m magas tetején újabb felírandó kódra leltünk. Ez a kód pontosan az előző kód osztva kettővel képlet mentén nyomult, úgyhogy felezési technikával tippet tettem a következő kódra is.
|
3 km dózerutazás után értünk a Disznós-kút nevű ponthoz. És innen nekem egy nehéz szakasz jött. A 708 m magas Világos-hegy nagyon kemény volt, jóval Csaba után jutottam csak fel az újabb felírós igazolási helyre. Kódmegfejtő tippjátékom nem jött be, ez a kódszám már nem az előző szám fele volt. (Biztos ezek a számok voltak tavaly is, de ilyesmikre nem szokásom emlékezni…) Hatalmas sziklatömbök között ereszkedtünk lefele, és én nagyon kedvelem az ilyen vadsziklás részeket.
|
Kunszállásnál a Babik-kút hangyaveszélyesen volt csak iható. Sokáig nem volt tanácsos a kútnál iszogatni, mert a hangyák rögtön felmásztak a lábszárra. Ennél a kútnál is találtunk túrázókat. Már csak ilyenek ezek a kutak, megállásra csábítják a vándorokat!
|
Fakanálfalva (Ezt tévesen Mátrakeresztesként említik a térképek, s egyéb források, de engem nem tudnak átverni.), mint kedves ismerős fogadott. A nyáron az egyesületi festőtábor keretében – ahol nem a Mona Lisa-t másoltuk nagyüzemileg, hanem turistautak jelzéseit újítottuk fel –, errefelé pingáltunk. Úgyhogy ez a rész eléggé fejben volt nekem, s ez jóleső magabiztossággal töltött el. A templomnál értük el a falut, és azokat a S- jelzéseket, amiket mi festettünk. Furcsán jó érzés volt ismét látni ekképp otthagyott nyomainkat. A Zöld Sas kocsmánál volt az újabb pont, s itt színvonalas ellátás is dukált a túrázóknak, csakúgy, mint egy évvel korábban. Zsíros kenyér, vajas kenyér, csalamádé, paradicsom, hagyma, lekvár és üdítő kellette magát. A pontőrök kedvesek voltak, bár a tesztlapot nem adhattuk oda. Azt mondták, rá is van írva, a 60-asoknak Fajzatpusztán lehetett volna leadni. Így nem volt esélyünk térképet, illetve könyvet nyerni. Erre a pontra is jóval Csaba után értem, de három szelet kenyér elfogyasztása után együtt folytattuk a túrát. Sajnos mindkettőnk lábait idáig kellően megdolgozta a lábbeli, s én nagyon örültem, hogy nem látom saját mozgásom, ami vélhetőleg kezdett tragikomikussá válni. Követtük tovább a mi jeleinket, s én emlékeztem. De rosszul. A falut elhagyva jobbra, egy patakhídon túl volt egy mikrobusz, oldalára festett jelzéssel. Úgy emlékeztem, hogy oda be kell menni. Most is megvolt a kisbusz, de valakik felborították, s így nem látszott rajta már a jelzés. Mindenáron erősködtem, hogy én már arra mentem túrán, s hogy szerintem a tavalyi M60-on. De a leírás egész mást írt. Valószínű azért emlékezhettem én erre, mert az igaz, hogy bementünk, de pár lépést megtéve tavaly ki is fordultunk onnan – így morfondírozgattam magamban, s ezzel le is zártam az újabb „miért is emlékszem megint hülyeségre?” dossziét. Egy idősebb nő túrázott még arra, de kiderült, hogy ő nem a teljesítménytúrán van. Mindenesetre egy darabon együtt haladtunk, s együtt is tévedtünk el. A műút hajtűkanyarjában a S+ jelzésen elindultunk egy kocsiúton, de elbambulva ki is hagytuk a balra fel ösvényt, és csak akkor eszméltünk, amikor egy kereszteződésben kerestük ismét a jelet. Csaba előre, a nő balra, én visszafelé indultam. Elég sokat kellett visszajönni, mire ismét ráakadtunk a jelzésre. Nem örültünk az újabb kavarásnak.
|
Fallóskút előtt a műúton egy felfestett nyíl beirányított a bozótosba. Egy bolond százat csinál! Az utánunk jövők is bejöttek utánunk. Az igaz, hogy voltak ott régi jelzések is, de a leírás sem utalt az aszfalt elhagyására, s hamarosan meg is pillantottam az út másik oldalán egy frissebb jelzést. E rövid közjáték után csakhamar elértük a fallóskúti pontot.
|
A Vándor-forrás környéke szintén ismerős volt a nyári jelzésfestés idejéről, s mi Csabával megízleltük ezt az újabb utunkba eső forrást is. Kissé szintesen ugyan, de csakhamar elértük az Ágasvári turistaházat. Itt Csaba ötletére letettük egy bokorba a hátizsákjainkat, és csak az igazoló füzettel kezdtük meg a csúcsra mászást. Visszaérve a turistaházhoz, zsákjainkat megleltük ott, ahol hagytuk. A turistaháztól megint egy olyan útra tértünk, ami ismerős volt. Elébb a Z-, majd a Z forrás jelzéseken haladtunk. Tudtam, hogy figyelni kell majd a jobb kanyart, ahol csak M betűk lesznek. (Ezt a Z forrás jelzést is mi próbáltuk meg felújítani, de furcsa események történtek akkor. Egyrészt megtámadtak a zümmögő sárga-fekete mezűek. Négy darázs (vagy vadméh?) döfte belém fullánkját. Ott bozótvágtam, ahol nem kellett volna. Szerencsére nem volt túl toxikus a hatás, és másnapra már alig fájt. A támadást követően a helyszínen ad hoc kalcium pezsgőtablettával kezeltem belsőleg magamat. Ekkor tudtam meg a festőtársaktól, hogy mire is jó a kalcium… Egy réten egy kisebb földüregben láttam is egy zümmögő fészket. Ott kapott el a negyedik… Szóval ez az út életveszélyes, azon kívül, hogy szinte jár(hat)atlan… Amíg én a darazsakkal harcoltam, addig a többiek beszéltek a turistaház tulajdonosával, aki épp arra dzsippelt. Azt mondta, hogy megvette a területet, s hogy itt megszűnik a turistaút, amit a darazsas rész miatt nem is bánok.)
|
Óvárra nem tudok jelzőket. Négykézláb másztam fel. A 754 méter magasan elhelyezett csúcskőnél azt mondtam Csabának:
-Ehhez képest az Ágasvár kismiska…
Akkor tényleg azt éreztem, hogy Ágasvárra sokkal könnyebb volt a feljutás. Viszont az Óvár leírhatatlanul gyönyörű! Igazából nem tudtam elkülöníteni: melyik része sánc, melyik gerinc. De mindegy is, lenyűgözően varázslatos az a szűk földél, amin az ösvény vezet. Ez volt a túra legklasszabb helye. Az M jelzésen hamarosan ismét elkaptuk a Z forrás jelzést. (És én újra emlékeztem a nyári festésre: Nem messze a darazsas helytől teljesen nyoma veszett a jelzésnek. Viszont kaptunk egy kedves felhőszakadást. Próbáltam megkeresni a jelet, de nem leltem rá. A víz zúdult ránk. Térkép, tájoló, délre kell tartani, s valahogy lejutni Keresztesre. Akkor nem találtunk el ide, és valahogy leereszkedtünk az Óvár meredek oldaláról a Csörgő-patakhoz. Ronggyá áztunk. Mátrakeresztesen az ABC előtt találtunk menedéket, bár akkor már jobban nem tudtunk volna megázni, s addigra az eső is alábbhagyott. Az átázott pólómat levettem, mert fáztam benne, majd mérlegelve a helyzetet, a „Ha az ember őrült, akkor legyen teljesen őrült!” jelszóval bementem – félmeztelen, ázott verébként – a kocsmába egy jégkrémért egy borús, estébe hajló nyári délutánon.)
|
A Hideg-kút nevű mozgó ellenőrző pont felé kezdett sötétedni. Én végig a Hidegkúti turistaházról beszéltem Csabának, az volt a festőtábor bázishelye. Vártam, hogy előbb-utóbb odaérünk. Nem emlékeztem arra, tavaly hol, s merre volt a pont. Egyre reménytelenebbnek tűnt, hogy odatalálunk, s egyre váratlanabb emelkedők jöttek, amik igazából már nem hiányoztak. A turistaházat elkerültük, a forrást is, mert az meg a turistaháznál van, sőt be van vezetve a turistaházba is… A leírás 4 km-es távadatát úgy éreztük, már jóval túlléptük, a pont meg még sehol, ám egyszer csak kis tábortüzet észleltünk, s tudtuk: a ponthoz érkeztünk. Így már rémlett a múlt. Tavaly is ugyanez volt, ugyanitt. A sötétben vaku villant felénk váratlanul, akárcsak tavaly. 6,6 km volt már csak hátra.
|
Az utolsó távnak indultunk neki. Gyakorlatilag szintemelkedés nélküli rész ez, s én tudtam: szőlőgyümölcsök mellett megyünk majd el, de előtte nyílegyenesen kell menni az erdőtlen, bokros pusztaságon, s ott jelzés alig lesz. Az erdőből kiérve gyanús zajok szűrődtek ki a bokrok mögül, amit röfögésnek találtunk. Botokat kerestünk önvédelmi fegyverül. De holdnak, csillagoknak mégsem csináltunk cirkuszt, mivel nem ért minket vadtámadás, mi meg nem erőltettük. Idővel eldobtuk fegyvereinket, s hamarosan a szőlőkhöz értünk. Merő véletlenségből bekerült néhány szőlőszem a számba, de nem volt még igazán megérve. És merő véletlenségből bekerült néhány fürt szőlő Csaba hátizsákjába. (A célban, amikor pakolászott és a kezébe akadt a zacskó szőlő, meg is kérdeztem tőle lehetőség szerint úgy, hogy minél többen hallják: „Mennyiért vetted a szőlőt?”.)
|
Pásztón aztán győztesekként kerestük a célt. Néhány embert kérdeztünk meg a városi sötétben, míg végül 21 órakor, fél órával szintidőn belül befejeztük az M betűk vadászatát.
|
Az emléklap és a kitűző átvételekor megköszöntem a túrát, s azt, hogy ismét megtudhattam, mi a magyarok istene…
|
A második teljesítésért járó kitűzőn a gyöngyöspatai templom képe díszelgett, ami talán az ország legszebb temploma, de mivel a túra nem érinti a települést, szerintem nem a legjobb választás. Mindegy, a tavalyi kitűzőmön is olyan víz van, amit nem láttunk, s csak tippelem, hogy az a Hasznosi-víztároló. Csaba sporttárs is ilyen vizes kitűzőt kapott, lévén ő először teljesítette a hatvanat.
|
Csakúgy mint előző évben, a célban most is volt vegetáriánus kaja, idén krumplileves alakban. Szeretem a krumplilevest. Akkor miért nem ettem belőle? Nos, a következő történt: Túlméretezték a túralátogató hústnemevők létszámát, és nagy kondérral főztek levest nekik, ebből adódóan túl sok lett a leves. Az ételosztó nő mindenkitől érdeklődött, kérnek-e belőle. Előttem szedett két embernek, csakhogy úgy, hogy a gulyásos bográcsból a szedőkanalat áttéve a vegetáriánus kajába. Nekem innentől ez már nem volt kóser kaja. Ilyenkor már keveredik a zsíros a nem zsírossal. Ott nem kívántam ezen problémázni, szépen megettem maradék két szendvicsemet. A falra kitett „Üzenet a rendezőknek” papírra sem írtam fel semmit, de azért jó ötletnek találtam ezt az üzenési módot.
|
Csaba édesapjának köszönhetően, aki eljött értünk autóval, még este eljutottam Gyöngyösre.
Nem vitás, Pásztó, jövőre is jövünk!
Szőke György
LEGUTÓBBI HÍREINK FONTOSABB ESEMÉNYEKESEMÉNYNAPTÁR2024. december H K SZe Cs P SZo V 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 22 23 24 25 27 28 29 30 2025. január H K SZe Cs P SZo V 1 2 3 5 6 7 8 9 10 12 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 2025. február H K SZe Cs P SZo V 3 4 5 6 7 9 10 13 14 15 17 18 19 20 21 23 24 25 27 28 BEJELENTKEZÉSHa a kekesturista.hu oldalon minden funkciót el szeretnél érni, be kell jelentkezni! REGISZTRÁCIÓHa még nem regisztrált látogatónk, akkor itt megteheti! Kékes Turista Egyesület - 3200 Gyöngyös, Petőfi Sándor út 32-34. - info@kekesturista.hu A tartalom a Kékes Turista Egyesület tulajdona. Az eredeti forrása a https://kekesturista.hu/elmenybeszamolo/lista/281 címen található. | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |