Élménybeszámolók - lista
Belvárosi séták - Budai palotanegyed - élménybeszámoló
2023. szeptember 10.
Kellemes késő nyári melegben barangolhattunk fővárosunk csodás helyszínén.
Megszoktam már, hogy az előzetesen bejárt és tervezett program borul, most a „Borünnep” miatt, amitől csuda jó hangulat uralkodott a várban, hangos zeneszóval.
.jpg)
Várkert Bazár helyett Halász-bástya – itt mellőztük a déli Halászbástya menüt 41.650,-ért -, Koller magángaléria, Hilton, és más 17. és 18. sz.-i remekült restaurált épületek, remek panoráma, majd gyors séta a Sándor-palotához, ahol 12 órakor a Honvéd Palotaőrség alaki bemutatóját néztük meg, népes nézőközönséggel együtt. Látványos, de azért sajnáltuk a csizmában-kesztyűben-sapkában, de legalább napszemüvegben dobszóra díszelgőket a 32 C-ban, szolgálatuk is 12 óra. Legalább bronzszínük volt…
Sajnos a Habsburg-kapun keresztül csak borünnepre érkezők mehettek be, mi az oldalbejáraton át igyekeztünk a Szent István-terembe. Azért némi ügyeskedéssel csak sikerült a Savoyai teraszon megtekinteni Senyei Károly szobrász híres Halászó gyerekek szökőkútját.
A belső udvarban a Mátyás kútja monumentális szoborcsoport – Stróbl Alajos-, magyar Trevi-kútnak is nevezik. Klárika érdeklődésére utólag utánanéztem az alakoknak: Mátyás fönn vadász-ruhában, tőle balra Szép Ilonka ül őzikével, jobbra Galeotto jegyzetel vadászsólyommal, középen a király csatlósa ad kürtjelet, kutyákkal vadászmester. Egyik kutya „elpusztult”, az államosított öntödében rossz minőségben újra öntötték.
Szent István terem: egy ékszerdoboz, az 1900-as párizsi világkiállítás nagydíjasa. A kor legnevesebb ipaművészei dolgoztak az ékszerköves damaszt-bársony drapériákon, történelmünk nagyjainak megálmodott képein, aranyozott bronzcsillárokon, pirogránit Zsolnay-kandallón Szent István büsztjével, arany oroszlánfejes trónszékeken, veretes faragásdíszes ajtókon, és minden négyzetcentiméteren intarziás parkettától a mennyezetig.
Ámultunk-bámultunk, ezt nem lehet leírni, ezt látni kell !
A 2. emeleten megnéztük a Hauszmann Alajossal készült riportot – színészek közreműködésével -, és a munkásságát bemutató kiállítást interaktív elemekkel.
Valóban az egész világ elismerését kiváltó csodát álmodott meg/hozott létre e zseniális építész, aki bajor származású, festőnek tanult, majd kőműves segéd lett, ezután tanult 5 szemeszteren át a berlini akadémián -, ő lett a historizmus legjelesebb képviselője Magyarországon.
Mellékesen 42 éven át tanított a Király József Műegyetemen.
Hol vannak ma ilyen egyéniségek, akik a soknemzetiségű országban akkor ??? Budapest mai világvárossá lett, szabályozták a Dunát-Tiszát, épültek hídjaink, a nagyok éves jövedelmüket adták e célokra!
A Mátyás-templom megtekintése maradt még délutánra, mely Nagyboldogasszony, Budavári koronázó templom néven is ismert. Schulek Frigyes álmodta meg neogótikus stílusban. Sok tornyával, díszes ablakaival, fekete hollójával és tornyával uralja a Szentháromság teret. Öt manuális orgonáját újjáépítették, zengett is teljes hangerővel. Keresztboltozatos mennyezete, szépséges festése, színes ólomüveg ablakai, a kis oldalszárnyak csodái, járólap, a karzaton elhelyezett kincsek, bronz-márvány keresztelőmedence, Loretto kápolna, mind-mind ámulatba ejtettek.
Mivel véletlenszerűen kaptunk a jegy mellé Sziklakórház Atombunker Múzeumi belépőt, még egyszer fel kell menni a várba idén!
Nem hagytuk ki lefelé kanyarogva Várkert Bazár részleges megtekintését -, ami engedve volt.
Miután a program véget ért, a társaság egy része elköszönt, mi még útba ejtettünk Böbe ötlete nyomán egy „oszmán” vendéglőt, azaz törököt az Oktogonnál. Mások meg söröztek a körút melletti asztaloknál.
Azért 8 óra előtt hazaértünk kellemesen elfáradva.
Legközelebb lehet, hogy színház lesz? Megy a Gyilkosság az Orient expresszen, és más „örökzöldek”. A Vígszínház sem elvetendő Rudolf Péter igazgatása alatt.
Ja, 17-en voltunk.
Erdélyiné Éva
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Szollár Ferenc képei