Élménybeszámolók - lista
Picurka Túrák 2011-ben
2011. november 20.
Picurka Túrák 2011-ben
A Családi Séták sorában minden évben beiktatunk két Picurka túrát, amit igazán picurka emberkék erdei sétáltatása érdekében találtunk ki. Picurka távval – ami általában 3 km körüli út – picurka terepi nehézségekkel, s picurka idővel, hiszen a picurka emberkék hamar fáradnak, és sokat alszanak. Általában.
Június 5-én tartottuk első túránkat.
Ezt a túrát közös programként hirdettük a Menő Manó egyesülettel, akik ezen a napon tartották gyermeknapi rendezvényüket a Kemping gyepén. Túránk után sokan maradtak is a csábító bemutatókra, tevékenységekre, játékokra nagyobb gyerekekkel, akiknek nem volt már annyira fontos az ebéd utáni alvás.
Csodálatosan jó időben indultunk útnak Sástótól 42-en, uticélunk Eremény-tető volt. Útközben a Nyár-tónál megálltunk egy érintetlen vizes élőhelyet megnézni. Hasonló lehetett a Sás-tó is eredetileg, amíg nem alakította át az emberi kéz. A Nyár-tó partján béka zenekart alakítottunk speciális fából készült hangutánzó hangszerekkel, majd folytattuk utunkat megcsodálva a nyíló sziklagyepi növényeket. Egyre tűzőbb napsütésben, egyre fülledtebb időben sétáltunk a bronzkori földvárhoz. Kerestük ott is az árnyékot. A gyerekek ügyesen összegyűjtötték a területen „elveszett” kismadarakat – illetve azok képeit. Megnéztük a sánc maradványát, kimentünk a tető Nagy-Hidas-völgy fölé meredező pereméhez, beszélgettünk, pihentünk.
Matricaragasztás után a túratársak kisebb csapatokban indultak vissza ugyanazon az útvonalon. Mi, túravezetők ezúttal a csapat végén haladtunk.
Sástónál hazaindulás előtt benéztünk mi is a gyereknapi forgatagba.
Nem hiába éreztük a rekkenő hőséget. Délután óriási vihar kerekedett. Menő Manós tűzoltó barátaink éppen csak végeztek a gyereknapi programokkal, folytathatták a napot ágvágással, szivattyúzással, egyéb mentési tevékenységekkel.
A mi kis túrázóink közül addigra mindenki hazaért, és biztonságban volt.
Õszi Picurka Túránkat szeptember 18.-án rendeztük.
Rendhagyó módon túráztunk ezúttal:
- két helyről indultunk csapatainkkal, azonos időben, (Mátrafüred, illetve Pálosvörösmart volt az indulási helyszín)
- egy megadott pontnál – az Ördög-forrásnál - találkoztunk,
- s onnan együtt folytatva az utat egyszerre érkeztünk Mátrafüredre.
Az is újdonság volt, hogy új jelzett ösvényt avattunk Pálosvörösmartról, amit a helyiek kérésére előző évben segítettek felfesteni egyesületünk tagjai. Így már ez a falu is bekapcsolódik a Mátrából jelzett turistaúton elérhető települések sorába.
Ezúttal is nagyszerű időnk volt. Az előző időszak csapadékhiánya csörgően szárazzá tette a növényeket, sajnáltuk a természetet, láthatóan minden esőért kiáltott. Az utunkba eső csodás somokról sem tudtunk csemegézni, mert a gyümölcs ráaszalódott az ágakra. Pedig volt termés bőven. A hosszabb útvonalon résztvevőknek érdekes felfedezés volt, hogy utunk egy része az egykori harckocsi-vezetői tanpályán halad, az e célból készített akadályok közül jó állapotban van több is. Persze, már a találgatás is vidámságot hozott, a „mi lehet ez?” kérdésre a gyerekeknek jobbnál jobb egyéni ötletei voltak.
A gyerekek számára a megfigyelés, vizsgálódás mellett dobós, futós és „vadászos” elbújós játékokat szerveztünk.
A forrásnál a részvételt igazolva matricákat ragasztottunk, majd kisebb csapatokban, a kicsik egyéni tempójához igazodva érkeztünk meg Mátrafüredre mind a 64-en.
Jövőre is lesznek Picurka Túrák picurkáknak – és növögető nagyocskáknak.
Reméljük, találkozunk a sok kedves családdal:
Kati néni, Marika néni
A júniusi Picurka túrán készített fotók:
A fényképeket Rajki Ferenc készítette.
Az Õszi Picurka túrán készített fotók:
A fényképeket Merva László készítette.