Élménybeszámolók - lista
Bodonyi Mária, avagy Boldogasszony magosa
2023. június 19.
Július 1-jén Tóth Pista (Szőrös) túrát vezet erre a helyre.
A Mária a szobor legendája így szól:
„Az 1870-es évek közepén egy mátraballai, vagy Mátraballáról elszármazott bodonyi favágó a munkáját végezte a Bodony-Balla határút bodonyi oldalán a határúttól kb. 8-10 méterre. Amint kivágta a fákat és hasította fel azokat, az egyik fa törzséből egy csodálatos Mária szobor esett ki. Azon a helyen a mai napig is látható a két fa tuskója. Melyik fában lehetett a szobor? Nem tudhatjuk. Mivel a fák a bodonyi oldalon voltak, a helyiek igényt tartottak a szoborra és bevitték azt a bodonyi templomba. Másnap ünnepet akartak tartani a szobor tiszteletére, de a szobor eltűnt. Hogy ki vihette el, és hogyan került vissza arra a helyre, ahol találták, senki sem tudja.

A szobrot másodjára is elvitték a templomba, de már zárt helyre, a sekrestyébe került. Csodák-csodájára a szobor ismét visszakerült arra a helyre, ahol először kiesett a fából. Harmadjára már nem vitték el a szobrot, hanem a lelőhelyén tartottak misét a tiszteletére a bodonyi plébánossal. 1880-ban egy kis kápolnát építettek a lelőhelyre és oda helyezték be a szobrot.
Parád, Mátraderecske, Mátraballa, Nádújfalu, Szuha és Mátramindszent lakosai e szent helyen találkoztak és innen indultak Szentkútra. 1964-ben egy túlbuzgó hívő égő gyertyát felejtett a szobor mellett, melytől az kigyulladt és megsemmisült. A mátraballai MGTSZ tagjai a közelben csemetéket ültettek és látták, hogy mi történt. Elhatározták, hogy felújítják a kis kápolnát. Kis Lajosné és Forgó Sándor kimeszelték és a környékét rendbe tették. Az elégett Mária szobor helyett a TSZ tagok egy megszólalásig hasonló másolatot vásároltak. Az 1965-ös Nagyboldogasszony ünnepét már a felújított kápolnánál tartották.”
Napjainkban a „Szent Jobb gyalogos zarándoklat” halad át ezen a helyen, amely 2015-től Szentjobbról (Partium) indult Budapestre a Szent Jobb körmenetre.
A „kegyhely” Mátramindszent, Mátraballa és Bodony határán található, az erdőben, egy magaslaton, „Boldogasszony magosa” megjelöléssel.
A Covid alatt jártunk arra, mert Lacival olyan helyeket kerestünk, ahol nincs tömeg. Ott jártunkkor meglepetésünkre nem találtuk a vaskeresztet, amit említettek zarándok barátaink. Hírül is adtuk, hogy „újabb csoda” történt, eltűnt a kereszt a hegyről. Helyette egy fakeresztet állított fel valaki. Megsirattuk, de egyszercsak jött a hír, hogy megkerült, immár a fakereszttel együtt állnak a hegyen.
.jpg)
.jpg)
Szép emlék volt, buzdítalak titeket, hogy tartsatok Pistával...
Merva Eszter
A legendát a kekesonline.hu-n találtam.